Jak usunąć zapach papierosów z mieszkania? - Artykuł
Znajdź nas na

Tworzymy społeczność rodziców

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Jak usunąć zapach papierosów z mieszkania?

Jak usunąć zapach papierosów z mieszkania?

Autor zdjęcia/źródło: Jak usunąć zapach papierosów z mkieszkania?@freepik/com

Zapach dymu papierosowego w mieszkaniu, w którym palono nałogowo przez wiele lat jest prawie niemożliwy do wytępienia. Musimy także pamiętać, że tytoniowy dym niszczy nie tylko nasze zdrowie, ale również domy, gdzie mieszkamyu.

Dlaczego tak trudno pozbyć się zapachu dymu papierosowego? W naszych mieszkaniach jest mnóstwo rzeczy, na których dym papierosowy osiada oraz w nie wnika, wystarczy przyjrzeć się żółtym firankom, zasłonom i tapicerce. Dym papierosowy także osadza się na sprzęcie elektronicznym i go niszczy.

Palenie okazjonalne

Po imprezie lub odwiedzinach znajomego, który palił papierosy w naszym mieszkaniu, warto użyć
świeczek antynikotynowych. Można też zaopatrzyć się w neutralizatory zapachu i rozmieścić je w mieszkaniu w kilku miejscach. Gdy pogoda na zewnątrz jest sprzyjająca postarajcie się jak najczęściej po paleniu papierosów wywietrzyć mieszkanie. Nie dajmy dymowi zdążyć osiąść na odzieży i przedmiotach.

Zasłony i tapicerka

Zwyczaj palenia papierosów w mieszkaniu  jest to niestety wciąż częsta praktyka. Jeśli, pomimo przykrego nałogu praktykowanego w mieszkaniu, mamy w domu firany, ciężkie zasłony, dywany i narzuty, powinniśmy się ich pozbyć, aby nie pochłaniały brzydkiego zapachu papierosów lub prać je przynajmniej dwa razy w miesiącu. Piorąc firanki warto namoczyć je wcześniej w wodzie z wybielaczem lub roztworem z sody oczyszczonej (na litr wody dajemy ćwierć szklanki sody oczyszczonej). Podobnie w przypadku mebli tapicerowanych. One również szybko pochłaniają zapachy i konieczne jest  pranie tapicerki. Meble, okna i ściany przemywajmy często wodą z detergentami, co ułatwi nam pozbycie się nieprzyjemnego zapachu.  

Sprzęt elektroniczny

Jeśli palimy papierosy w pomieszczeniu, w którym znajduje się sprzęt elektroniczny  powinniśmy czyścić go minimum raz w miesiącu. Nie chodzi tu jednak o zwykłe przetarcie go z kurzu. Do czyszczenia przedmiotów z dymu papierosowego powinniśmy użyć sprężonego powietrza lub alkoholu izopropylenowego. Czyścimy nimi wentylatory w laptopach lub komputerach, monitory i klawiatury – tam zapach z papierosów osadza się najbardziej. Podobnie czyśćmy również telefony i telewizory.

Naturalne pochłaniacze dymu papierosowego

Istnieją również naturalne neutralizatory dymu tytoniowego  i  nawet jeśli o tym nie wiecie z pewnością niektóre z nich macie w swoich domach. Poznajcie je:  
Ocet - doskonały do czyszczenia domu i udrażniania rur, jest również skutecznym pochłaniaczem dymu papierosowego. Wystarczy, że wlejemy niewielką ilość do miseczki i postawimy w miejscu, w którym palono . Możemy dodać do niego kilka kropli olejku eterycznego. W ciągu doby po zapachu papierosów nie będzie śladu. Uwaga, do usuwania zapachów i sprzątania najlepiej nadaje się tylko ocet spirytusowy, ewentualnie winny.
Soda lub proszek do pieczenia  - produkty te również pochłoną przykry zapach  dymu z papierosów. Zanim przyjdą palący goście, wysypmy trochę na talerzyk lub do miseczki i ustawmy w pomieszczeniu, w którym będzie się paliło. Możemy też dodać  kilka kropli olejku eterycznego, a jeśli goście wyjdą , zostawmy sodę lub proszek do pieczenia w zamkniętym pokoju na noc.
Kawa - ona również należy do grupy naturalnych pochłaniaczy zapachów. W pomieszczeniu, które chcemy odświeżyć, rozłóżmy miseczki z ziarnami kawy lub kawą mieloną. Możemy też zagotować w garnku duże ilości kawy. Zapach po papierosach zniknie , a w  zamian pojawi się piękny aromat kawy.
Róża jerychońska czyli widliczka – roślina zdolna jest do błyskawicznego odradzania się nawet po nadmiernym jej przesuszeniu, a poza tym pochłania dym tytoniowy przy okazji nawilżając i odświeżając powietrze.
Węgiel drzewny – jest to jeden z najsilniejszych naturalnych pochłaniaczy. I nie chodzi tylko o dym tytoniowy, ale też wilgoć, alergeny czy zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Nawilżone powietrze - spokojne dziecko>>

Sezon grzewczy a roztocze - WYWIAD z ALERGOLOGIEM>>

Najnowsze komentarze

  • 83.31.*.*Ikona zgłaszania komentarza
    A co sądzicie o ozonowaniu?